אהבות ספרותיות בבית ביאליק

אהרן אפלפלד בבית ביאליק


ביום חמישי, י”ד בכסלו תשע”ו, 26 בנובמבר 2015

בית ביאליק

אירוע השקה חגיגי לרגל צאת ספרו לילות קיץ ארוכים

(הוצאת זמורה ביתן)

על אמנות הסיפור של אפלפלד פרופ’ יגאל שוורץ

שיחה אישית אהרן אפלפלד משוחח עם נועה מנהיים

מוזיקה קאמרית מיצירות מוצרט ובטהובן:

רינה גורדין גוטקין – כינור / לורה בורלא – ויולה

קריאה מתוך הספר:

אהרן אפלפלד, קובי מידן

האירוע יתקיים בבית ביאליק, רח’ ביאליק 22 תל-אביב

ביום חמישי, י”ד בכסלו תשע”ו, 26 בנובמבר 2015

19:00 פתיחת קופות / 20:00 תחילת הערב

דמי כניסה: 40 ₪רכישת כרטיסים מראש – טלפונית, 03-5254530

באמצעות אשראי: ימים ב’-ה’, שעות 11.00-14.00; בערב האירוע התשלום במזומן בלבד.

.


דליה רביקוביץ בבית ביאליק

ביום חמישי, כ”א בכסלו תשע”ו, 3 בדצמבר 2015

בית ביאליק

ערב לכבוד המשוררת

לציון 10 שנים לפטירתה

ולרגל צאת סרטה של רות ולק

“בובה ממוכנת”

: בהשתתפות

שהרה בלאו, יעל דיין, נעם פרתום, רות קרטון בלום

מוזיקה : שם-טוב לוי

מנחה : קרן קוך

הקרנה חגיגית על גבי מסך

“בובה ממוכנת”

סרטה של רות ולק על דליה רביקוביץ

(52 דקות, 2015 | הפקה: לירן עצמון, יעל פרלוב)

האירוע יתקיים בבית ביאליק, רח’ ביאליק 22 תל-אביב

ביום חמישי, כ”א בכסלו תשע”ו, 3 בדצמבר 2015

19:00 פתיחת קופות / 20:00 תחילת הערב

דמי כניסה: 40 ₪רכישת כרטיסים מראש – טלפונית, 03-5254530

באמצעות אשראי:ימים ב’-ה’, שעות 11.00-14.00; בערב האירוע התשלום במזומן בלבד.

חנוכה בבית ביאליק

בית ביאליק

בית ביאליק

תערוכה

בית ביאליק מארח:

האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, בשיתוף עם מוזיאון האיור בטרוייסדורף :

תערוכת איור גרמניה-ישראל

הזר והמוכר The Self & The Other

בית ביאליק

בית ביאליק מארח תערוכת איור יוצאת דופן, פרי שיתוף פעולה בין המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים ובין מוזיאון האיור הגרמני, בטרוייסדורף, גרמניה, ובחסות קרן עתיד DIZF.

בתערוכה “הזר והמוכר The Self & The Other” 11 פרויקטים אישיים, של כ6 מאיירים ומעצבים ישראלים, כולם מרצים במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, ושל 5 מאיירים גרמנים בכירים, נבחרי מוזיאון האיור הגרמני.

האיורים בתערוכה הם תוצר מפתיע של שני מפגשים בני כשבוע, שנערכו בין משתתפי הפרויקט. המפגש הטעון והמורכב בין נציגי שתי המדינות, במרחב המשותף של התקשורת החזותית, אפשר למשתתפים לגרד את פני השטח של סטראוטיפים, הכללות, וזרות. האיור והעולם החזותי, היו לציר המחבר בין המשתתפים. ההזדמנות לתקשר על בסיס חזותי, אפשרה למשתתפים לגעת בקצות העצבים הרגישים ביותר של הכאב, האשמה, הכעס, והבושה, ואף לשים את כל אלה בצד, ולזהות את המשותף, המחבר והמאחה. כך התפתחו והבשילו פירות התערוכה “הזר והמוכר The Self & The Other” כסדרה חזותית המתעדת 11 חוויות אישיות, של 11 יוצרים שונים. בין הפרויקטים אפשר ליהנות מיומני מסע, קומיקס, כרזות, אינפוגרפיקה, מיצבים, תיאטרון בובות, ועוד.

תערוכת “הזר והמוכר The Self & The Other” הוצגה לראשונה בספטמבר 2014 במוזיאון האיור הגרמני בטרוייסדורף, בלווית קטלוג מלא של העבודות, ועכשיו, במסגרת שנת היובל ליחסים הדיפלומטים בין גרמניה לישראל, התערוכה תוצג למשך חודשיים בבית ביאליק – תל אביב – ישראל.

רכישת כרטיסים מראש – טלפונית, 03-5254530 – באמצעות אשראי:
ימים ב’-ה’, שעות 11.00-14.00
.

קצת על בית ביאליק

בית ביאליק תוכנן על-ידי האדריכל יוסף מינור, ונבנה עם הגעתו של חיים נחמן ביאליק לארץ ישראל בשנת 1924 תוך מעורבותו המלאה של המשורר בתכנון הבית ובעיצובו.
הבית דמוי הטירה נחשב לאחד הבתים המרכזיים בפניה התרבותיים וההיסטוריים של תל-אביב והיישוב העברי בארץ. מבנהו האדריכלי המרהיב, עיצוב פנים הבית, התאמת הצבעים המוקפדת והגן שטיפח המשורר במו ידיו, האצילו על סביבתם מעין תחושה ממלכתית היאה למקום משכנו של המשורר הלאומי.
לאחר פטירתו בשנת 1934 שימש הבית את אגודת הסופרים העבריים, ואת אגודת בית ביאליק שמתפקידה היה לשמר את המקום. עם השנים הפך הבית לספריה לילדים עד ששופץ ב- 1980 והפך למוזיאון הנאמן לרוח שנות השמונים. ברוח זו בוטלו מתקני השירותים והמטבח לטובת משרדים, חדר השינה הפך לחדר תצוגה, הבית נצבע בצבעים בהירים ועל החזית הותז שפריץ אפרפר.

בית ביאליק

עבודת השיקום והשחזור

עבודת השיפוץ הנוכחית שתוכננה ע”י אדריכלית השימור ניצה סמוק בשיתוף עם הנהלת הבית, שמה לה למטרה לשקם ולשחזר את הבית תוך נאמנות לבחירתו של ביאליק. בתוך כך, נחשפו הצבעים המקוריים של קירות הבית על עיטוריהם הייחודיים (שהיו מכוסים עד כה), שוקם הריהוט המקורי ונבנתה תצוגת קבע חדשה המשתלבת עם הרוח האסתטית הייחודית של הבית ומאירה את דיוקנו של המשורר הלאומי בכל עושר מעגלי יצירתו ופועליו התרבותיים והחברתיים. לראשונה חושף בית ביאליק את ריבוי מפעלותיו של המשורר אף כמנהיג ומורה דרך, פרשן וחוקר, מכנס אוצר התרבות היהודית, מסאי ונואם, עורך, מתרגם, מו”ל ומחייה הלשון העברית .
התוצאה מרהיבה היא לא רק צוהר לרוחו של ביאליק אלא אף חלון ראוה לאסתטיקה של תחילת המאה העשרים בארץ ישראל: בניה אקלקטית מיוחדת במינה המשלבת אלמנטים מזרחיים ומערביים, עיטורים אוריינטליים לצד אירופאים: קשתות, מגדל, כיפה, אח, רצפות מצויירות ועוד – שנתנו ביטוי מוחשי לתפישתו התרבותית של המשורר.

בקומה התחתונה של הבית נמצא ארכיון בית ביאליק. במסגרת עבודות השיפוץ הוכפל שטח הארכיון והותקנו בו מערכות מתקדמות לשימור המסמכים יקרי הערך. הארכיון מאגד את מכלול יצירתו ופועלו התרבותי והלאומי של ביאליק: כתבי יד נדירים, קטעי שירים, סיפורים, מאמרים, נאומים, תעודות ועוד. הארכיון משמש כתובת לבירורים רב-תחומיים, ומשענת לעבודות מדעיות בכל הרמות. מדי שנה אנו חושפים תעודות וגילויים חדשים ומפרסמים אותם לציבור מעל במות ספרותיות ומדעיות.

שעות פתיחת המוזיאון: ב’ – ה’, 9.00 – 17.00
שישי ושבת: 10:00-14:00
רחוב ביאליק 22.
טלפון- 03-5254530