אזלו הכרטיסים למופעי ינואר, פברואר, מרץ ואפריל.

להזמנת כרטיסים לתאריכים נוספים - אתר קליפה

בית ביאליק מארח את תיאטרון קליפה:

“מישהו בבית”


מסע תיאטרלי מוזיקלי אל תוך ביתו של חיים נחמן ביאליק ואל שיריו

מופע הבכורה יערך ביום הולדתו ה 144 של חיים נחמן ביאליק

בכורה – 8.1.17 בשעה 20:00, ובשעה 21:00 - אזלו

12.1.17 בשעה 20:00, ובשעה 21:00 - אזלו

17.1.17 בשעה 20:00, ובשעה 21:00 – אזלו

21.2.17 בשעה 20:00 ובשעה 21:00 – אזלו

28.2.17 בשעה 20:00 ובשעה 21:00 – אזלו

1.3.17 בשעה 20:00 ובשעה 21:00 – אזלו

28.3.17 בשעה 20:00 ובשעה 21:00 – אזלו

18.4.17 בשעה 20:00 ובשעה 21:00 – אזלו

25.4.17 בשעה 20:00 ובשעה 21:00 -אזלו

16.5.17 בשעה 20:00 ובשעה 21:00

23.5.17 בשעה 20:00 ובשעה 21:00

“מישהו בבית” הוא פרויקט תיאטרון מוזיקלי, המזמין את הצופים לסיור יוצא דופן בביתו של חיים נחמן ביאליק, בשעות מיוחדות בהן הבית מתעורר, ורוחות הדיירים חוזרות להפיח בו חיים.

“מישהו בבית” הוא מופע המיועד לכל גיל בו ניתן ליהנות משיריו של ביאליק ולשאוף להבינם. זהו אינו עוד סיור מודרך המלמד על ההיסטוריה של הבית ויושביו, אלא כניסה לעולם מוזיקלי, תיאטרלי, עשיר בדימויים מתוך השירים הנשענים על האוטוביוגרפיה של המשורר הלאומי.

את חדרי הבית פוקדות מגוון דמויות הכוללות את ביאליק עצמו ואשתו מניה, משה אונגרפלד – מזכיר הבית שלפי האגדות היה איש שכולם קצת פחדו ממנו, ואפילו קאפי – כלבו האהוב של ביאליק בתפקיד שובה לב.

האגדה האורבנית מספרת שבשעות הערב ניתן לשמוע רעשים בוקעים מתוך הבית אף לאחר שעות פעילות המוזאון, כשהוא נעול… בתקווה שביאליק אכן חוזר אל ביתו באין רואה, החלטנו לכבד אותו ואת שאר האורחים בלחנים ועיבודים מקוריים לטקסטים ולשירים מוכרים שיבוצעו בשירה חיה בביצוע אקפלה ע”י 7 זמרים-שחקנים, כאשר חלק מהביצועים מלווים בכלי נגינה.

השירים יועלו בחדרים השונים והקהל יוזמן לעבור בין חדרי הבית, המזמנים חוויה שונה בכל חלל.

יצירה אינטימית ואקסקלוסיבית המותאמת לכ-30 צופים בו זמנית  (שני מופעים בערב), המאפשרת חוויה מקסימלית והזדמנות אמתית לפגוש את רוחות הבית.

הפרויקט הוא יצירה של קבוצת קליפה בשיתוף עם אנשי מתחם ביאליק, השונה בתכליתה מפרויקטים קודמים שנולדו תחת מטריה זו כמו “מתקן 27″ (של קבוצת קליפה) ו”תרבות בפריפריה” (של אריאל ברונז) בבית העיר.

ערב הבכורה יתקיים ביום ראשון, 8 ינואר, י בטבת תשע״ז, לכבוד יום הולדתו ה- 144 של ח״נ ביאליק, בשעה 20:00  ומופע נוסף בשעה 21:00

בימוי וקונספט: עידית הרמן ואריאל ברונז

עיבודים ולחנים: יוני טל ובצלאל בורוכוב

שחקנים: בצלאל בורוכוב, יוני טל, אנאל בלומנטל, מיכל אסתר קציר, עדי פז, רותם כץ, צבי פטרקובסקי.

אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק: איילת ביתן שלונסקי

צוות בית העיר ובית ביאליק: סיון לוסטגרטן, יקיר בן משה, עדנה דסה, שירה גרנית, שגיא ליכטנשטיין, נאווה הראל.

הכניסה למופע בהזמנת כרטיסים מראש בלבד

יש לדייק – המופע מתחיל בשעה 20:00

קופת בית ביאליק 03-5254530 החל מהשעה 11:00

קופת תיאטרון קליפה : 03-6399090 / 03-6879219

מחיר כרטיס כניסה: 80 ₪

מחיר כרטיס לסטודנטים, גמלאים, חיילים: 70 ₪

מחיר כניסה למחזיקי כרטיס דיגיתל 60 ₪

ערב לכבוד המשוררת לציון 80 שנה להולדתה

דליה רביקוביץ בבית ביאליק

ועם צאת ספרה

“השירים הגנוזים” (הוצאת הקיבוץ המאוחד)

וכן לצאת ספרו של גדעון טיקוצקי

“דליה רביקוביץ בחיים ובספרות” (ידיעות ספרים)

על יצירת דליה רביקוביץ

מיכאל גלוזמן

גדעון טיקוצקי

“האהבה האמיתית אינה כפי שהיא נראית”

קריאה בשירים הגנוזים ובשירים המוכרים של המשוררת

חיים באר, יעל דיין, דורי מנור,

עדי קיסר, עידו קליר, רות קרטון בלום, יערה שחורי

מוזיקה

איה כורם

מנחה

נוית בראל

האירוע יתקיים בבית ביאליק, רח’ ביאליק 22 תל-אביב

ביום חמישי, כ”א בטבת תשע”ז, 19 בינואר 2017

19:00 פתיחת קופות / 20:00 תחילת הערב

דמי כניסה: 30 ₪

רכישת כרטיסים באמצעות אשראי, ימים ב’-ה’, שעות 11.00-14.00

בערב האירוע התשלום במזומן בלבד.

שׁוּב אֲנִי אוֹהֵב וְלֹא אוֹהֵב

ערב בבית ביאליק לכבוד המשורר והמתרגם

שמעון בוזגלו

עם צאת ספר שיריו החדש

“בשירותי הספרייה באלכסנדריה”

וכן צאת שני ספרים חדשים בתרגומו:

חָרִיץ מֻשְׁחָת“: מבחר מהשירה הלירית היוונית במאה ה-6 לפנה”ס

תֶאוֹגוֹנִיָה“: יצירת המופת של הֶסִיוֹדוֹס, מאה 8 לפנה”ס

(הוצאת אבן חושן)

על שירה ועל אהבה לחיים

דניאל בן סימון ישוחח עם שמעון בוזגלו

קריאה מתוך ספרי השירה החדשים

ליליאן ברטו

מוזיקה

אסף רוט ועופר קורן מארחים את שלמה בר

מנחה

אופירה הניג

האירוע יתקיים בבית ביאליק, רח’ ביאליק 22 תל-אביב

ביום חמישי, כ”ח בטבת תשע”ז, 26 בינואר 2017

19:00 פתיחת קופות / 20:00 תחילת הערב

דמי כניסה: 30 ₪

רכישת כרטיסים באמצעות אשראי, ימים ב’-ה’, שעות 11.00-14.00

בערב האירוע התשלום במזומן בלבד.

ערב לכבוד המשורר והמתרגם שמעון בוזגלו, עם צאת ספר שיריו החדש ושני ספרי תרגום.

שמעון בוזגלו פרסם עד כה שישה ספרי שירה וספרי תרגום רבים. שמעון מתרגם בעיקר מהספרות העתיקה של יוון ורומא. בימים אלה רואה אור מארז חגיגי בן שבעה ספרים, המכיל את כל תרגומיו שראו אור בהוצאת אבן חושן מהשירה הלירית והאפית היוונית והרומית.

האירוע בבית ביאליק יוקדש לצאת ספר שירו החדש,” בשירותי הספרייה באלכסנדריה”, וכן לצאת שני ספרי תרגום: “תֶאוֹגוֹנִיָה” – יצירתו של הֶסִיוֹדוֹס בן המאה השמינית לפנה”ס, שהינה שיר עלילה ארוך, העוסק בבריאת העולם והאלים. היצירה הקסומה והעסיסית הזאת מרכזית להכרת הדת והמיתולוגיה היוונית, והשפעתה הייתה אדירה על עיצוב המחשבה הקוסמולוגית והתאולוגית בדורות הבאים. הספר מכיל גם שני נספחים מתוך הספרייה, ספרו של אַפּוֹלוֹדוֹרוֹס, בן המאה השנייה לספירה, שעוסקים בבריאת העולם ובמיתוס על הרקולס. המתרגם הוסיף מבוא והערות מאירי עיניים ומפתח שמות.

ספר התרגום השני הינו “חָרִיץ מֻשְׁחָת”, בו מציג שמעון בוזגלו מבחר מקיף משירתם של חמישה משוררים ליריים מרכזיים יווניים מהמאה השישית לפנה”ס: סְטֶסִיכוֹרוֹס, אִיבִּיקוֹס, סִימוֹנִידֶס, קְסֶנוֹפָנֶס והִיפּוֹנַקְס. כתיבתם שונה מאוד זה מזה, ונעה מסגנון מרומם אבל אישי ועד סגנון אשפתות של עיר נמל גדושה בעובדים זרים וזונות; מאהבה ועד למונותיאיזם, ועוד. הספר מכיל מבוא כללי והקדמה ספציפית לכל משורר, ושופע הערות מרחיבות דעת.

באירוע ההשקה בבית ביאליק ישתתפו שמעון בוזגלו, אופירה הנינג, ליליאן ברטו, דניאל בן סימון, והמוזיקאים שלמה בר, אסף רוט ועופר קורן.

קצת על בית ביאליק

בית ביאליק תוכנן על-ידי האדריכל יוסף מינור, ונבנה עם הגעתו של חיים נחמן ביאליק לארץ ישראל בשנת 1924 תוך מעורבותו המלאה של המשורר בתכנון הבית ובעיצובו. הבית דמוי הטירה נחשב לאחד הבתים המרכזיים בפניה התרבותיים וההיסטוריים של תל-אביב והיישוב העברי בארץ. מבנהו האדריכלי המרהיב, עיצוב פנים הבית, התאמת הצבעים המוקפדת והגן שטיפח המשורר במו ידיו, האצילו על סביבתם מעין תחושה ממלכתית היאה למקום משכנו של המשורר הלאומי. לאחר פטירתו בשנת 1934 שימש הבית את אגודת הסופרים העבריים, ואת אגודת בית ביאליק שמתפקידה היה לשמר את המקום. עם השנים הפך הבית לספריה לילדים עד ששופץ ב- 1980 והפך למוזיאון הנאמן לרוח שנות השמונים. ברוח זו בוטלו מתקני השירותים והמטבח לטובת משרדים, חדר השינה הפך לחדר תצוגה, הבית נצבע בצבעים בהירים ועל החזית הותז שפריץ אפרפר.

בית ביאליק

עבודת השיקום והשחזור

עבודת השיפוץ הנוכחית שתוכננה ע”י אדריכלית השימור ניצה סמוק בשיתוף עם הנהלת הבית, שמה לה למטרה לשקם ולשחזר את הבית תוך נאמנות לבחירתו של ביאליק. בתוך כך, נחשפו הצבעים המקוריים של קירות הבית על עיטוריהם הייחודיים (שהיו מכוסים עד כה), שוקם הריהוט המקורי ונבנתה תצוגת קבע חדשה המשתלבת עם הרוח האסתטית הייחודית של הבית ומאירה את דיוקנו של המשורר הלאומי בכל עושר מעגלי יצירתו ופועליו התרבותיים והחברתיים. לראשונה חושף בית ביאליק את ריבוי מפעלותיו של המשורר אף כמנהיג ומורה דרך, פרשן וחוקר, מכנס אוצר התרבות היהודית, מסאי ונואם, עורך, מתרגם, מו”ל ומחייה הלשון העברית . התוצאה מרהיבה היא לא רק צוהר לרוחו של ביאליק אלא אף חלון ראוה לאסתטיקה של תחילת המאה העשרים בארץ ישראל: בניה אקלקטית מיוחדת במינה המשלבת אלמנטים מזרחיים ומערביים, עיטורים אוריינטליים לצד אירופאים: קשתות, מגדל, כיפה, אח, רצפות מצויירות ועוד – שנתנו ביטוי מוחשי לתפישתו התרבותית של המשורר.

בקומה התחתונה של הבית נמצא ארכיון בית ביאליק. במסגרת עבודות השיפוץ הוכפל שטח הארכיון והותקנו בו מערכות מתקדמות לשימור המסמכים יקרי הערך. הארכיון מאגד את מכלול יצירתו ופועלו התרבותי והלאומי של ביאליק: כתבי יד נדירים, קטעי שירים, סיפורים, מאמרים, נאומים, תעודות ועוד. הארכיון משמש כתובת לבירורים רב-תחומיים, ומשענת לעבודות מדעיות בכל הרמות. מדי שנה אנו חושפים תעודות וגילויים חדשים ומפרסמים אותם לציבור מעל במות ספרותיות ומדעיות.

שעות פתיחת המוזיאון


ב’ – ה’, 9.00 – 17.00 שישי ושבת: 10:00-14:00

רחוב ביאליק 22.

טלפון- 03-5254530