פסח במתחם ביאליק

יום שלישי 31.3, ימים ראשון – רביעי 8-5 באפריל
בין השעות 14:00-10:00
בית ביאליק – ביאליק 22, ובית העיר – ביאליק 27, תל אביב – יפו

בין אגדה להגדה – סיור בבית ביאליק
פרעה התגנב לבית המשורר הלאומי ופיזר חמץ בכל החדרים. אם ביאליק לא יצליח למצוא את כל החמץ לפני ליל הסדר – חג הפסח יבוטל! בעזרתו של מכתב מסתורי, שקיבל מהחבר הטוב שלו עגנון, ויחד עם הילדים, יחפש ביאליק את כל החמץ ברחבי הבית, ובדרך יפגוש דמויות מפתיעות ומשעשעות מההגדה של פסח ומ”ספר האגדה” שערך המשורר יחד עם חברו רבניצקי.

הגדת תל אביב – סיור בבית העיר
בואו להכיר את האנשים המיוחדים שהקימו את תל אביב, וגם את אלו שכתבו את ה”הגדה” של העיר: הסיפורים והשירים שמספרים את סיפורה של העיר העברית הראשונה מדור לדור.

סדנת איור לפסח
בסדנה נלמד את ההבדל בין ציור לאיור, ונאייר משירי החג ומסיפוריו.

הצגות
ההצגה “אליעזר בן יהודה”
ביום שלישי 31.3, בשעה 11:30
יום ראשון 5.4 בשעה 11:30
מסע ביוגרפי בעקבות מחייה השפה העברית. בדרכים משעשעות, ומוסיקליות מעוררת ההצגה חדווה וזיקה כלפי השפה העברית .מחזה ומשחק: ציפי ליכטנשטיין ועופר שלחין. בימוי ומוסיקה: עופר שלחין.
לבני 6 ומעלה | משך ההצגה: כ-50 דק’

ההצגה “ספר השירים של ביאליק”
ביום שני, 6.4 בשעה 11:30
מפגש ספרותי-מוסיקלי על משמעותן של המילים בשירים, על מקומו של הקצב ועל כוחו של הדמיון. כתיבה, משחק ושירה בעז אלברט.
לבני 3 ומעלה | משך ההצגה: כ-40 דק’

ההצגה “המסע אל השירים של פניה”
ביום שלישי 7.4 בשעה 11:30
מסע מלא דמיון וחוויות בארץ השירים של הילדה פניה שרוצה להיות משוררת. במופע משולבים שירי הילדים של פניה ברגשטיין (“יש לי קוביות קטנות”, “בוא אלי פרפר נחמד”, “האוטו שלנו גדול וירוק” ועוד). משחק: חי שושן.
לבני 4 ומעלה | משך ההצגה: כ-40 דק’

ההצגה: “שלום עליכם ילדים”
ביום רביעי 8.4 בשעה 11:30
מופע מוסיקלי הומוריסטי בליווי כלייזמרים המעלה סיפורים מהווי חיי העיירה היהודית. בהשתתפות השחקנית אסתי ניסים, מיכאל פינסקי (קלרינט), ולרי קוליק (אקורדיון). בימוי: מאשה נמירובסקי.
לבני 9-5 | משך ההצגה: כ-50 דק’

מחירים:
סיורים, הצגה וסדנה: מבוגר 25 ₪, ילד 45 ₪. (הטבה למחזיקי דיגיתל – הורה מלווה אחד חינם)
מחיר הצגה בלבד – 35 ₪
רצוי להירשם מראש בטלפון: 03-5253403 | מספר המקומות מוגבל
חניונים בתשלום: מוגרבי ודיזנגוף סנטר

קצת על בית ביאליק

בית ביאליק תוכנן על-ידי האדריכל יוסף מינור, ונבנה עם הגעתו של חיים נחמן ביאליק לארץ ישראל בשנת 1924 תוך מעורבותו המלאה של המשורר בתכנון הבית ובעיצובו.
הבית דמוי הטירה נחשב לאחד הבתים המרכזיים בפניה התרבותיים וההיסטוריים של תל-אביב והיישוב העברי בארץ. מבנהו האדריכלי המרהיב, עיצוב פנים הבית, התאמת הצבעים המוקפדת והגן שטיפח המשורר במו ידיו, האצילו על סביבתם מעין תחושה ממלכתית היאה למקום משכנו של המשורר הלאומי.
לאחר פטירתו בשנת 1934 שימש הבית את אגודת הסופרים העבריים, ואת אגודת בית ביאליק שמתפקידה היה לשמר את המקום. עם השנים הפך הבית לספריה לילדים עד ששופץ ב- 1980 והפך למוזיאון הנאמן לרוח שנות השמונים. ברוח זו בוטלו מתקני השירותים והמטבח לטובת משרדים, חדר השינה הפך לחדר תצוגה, הבית נצבע בצבעים בהירים ועל החזית הותז שפריץ אפרפר.

בית ביאליק

עבודת השיקום והשחזור

עבודת השיפוץ הנוכחית שתוכננה ע”י אדריכלית השימור ניצה סמוק בשיתוף עם הנהלת הבית, שמה לה למטרה לשקם ולשחזר את הבית תוך נאמנות לבחירתו של ביאליק. בתוך כך, נחשפו הצבעים המקוריים של קירות הבית על עיטוריהם הייחודיים (שהיו מכוסים עד כה), שוקם הריהוט המקורי ונבנתה תצוגת קבע חדשה המשתלבת עם הרוח האסתטית הייחודית של הבית ומאירה את דיוקנו של המשורר הלאומי בכל עושר מעגלי יצירתו ופועליו התרבותיים והחברתיים. לראשונה חושף בית ביאליק את ריבוי מפעלותיו של המשורר אף כמנהיג ומורה דרך, פרשן וחוקר, מכנס אוצר התרבות היהודית, מסאי ונואם, עורך, מתרגם, מו”ל ומחייה הלשון העברית .
התוצאה מרהיבה היא לא רק צוהר לרוחו של ביאליק אלא אף חלון ראוה לאסתטיקה של תחילת המאה העשרים בארץ ישראל: בניה אקלקטית מיוחדת במינה המשלבת אלמנטים מזרחיים ומערביים, עיטורים אוריינטליים לצד אירופאים: קשתות, מגדל, כיפה, אח, רצפות מצויירות ועוד – שנתנו ביטוי מוחשי לתפישתו התרבותית של המשורר.

בקומה התחתונה של הבית נמצא ארכיון בית ביאליק. במסגרת עבודות השיפוץ הוכפל שטח הארכיון והותקנו בו מערכות מתקדמות לשימור המסמכים יקרי הערך. הארכיון מאגד את מכלול יצירתו ופועלו התרבותי והלאומי של ביאליק: כתבי יד נדירים, קטעי שירים, סיפורים, מאמרים, נאומים, תעודות ועוד. הארכיון משמש כתובת לבירורים רב-תחומיים, ומשענת לעבודות מדעיות בכל הרמות. מדי שנה אנו חושפים תעודות וגילויים חדשים ומפרסמים אותם לציבור מעל במות ספרותיות ומדעיות.

שעות פתיחת המוזיאון: ב’ – ה’, 9.00 – 17.00
שישי ושבת: 10:00-14:00
רחוב ביאליק 22.
טלפון- 03-5254530