פורים לילדים במתחם ביאליק

ימים רביעי – שבת | 4 – 7 במרץ
בין השעות 14:00-10:00

בחג הפורים בית ביאליק (ביתו של המשורר הלאומי) ובית העיר (בניין העירייה הישן בתל אביב – יפו) יפתחו שעריהם ויארחו את הבאים עם סיורים והצגות ילדים חגיגיות.

גילוי וכיסוי

תערוכת אמנות חדשה בבית ביאליק

פתיחה: יום חמישי, 20 בנובמבר 2014, בשעה 19:00

בית ביאליק

אוצרת התערוכה – ד”ר סמדר שפי

אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק – איילת ביתן שלונסקי

חמישה אמנים – איציק בדש, ניצן מינץ, עדי עוז-ארי, יערה צח ודפנה שלום – יציגו עבודות העוסקות בדרך בה פועלת הבעה שמעבר למילים. דפנה שלום, איציק בדש וניצן מינץ משתמשים באותיות ובמילים כחומר מרכזי בתוך היצירה החזותית; עדי עוז ארי ויערה צח עוסקות בתחביר חזותי ללא מילים.

התערוכה נאצרה בזיקה למאמר גילוי וכיסוי בלשון אותו פרסם חיים נחמן ביאליק בשנת 1915.

ביאליק עסק בשוני שבין שפת הפרוזה לשירה, אך בעיקר בהוויה ובמוגבלות של השפה לבטא גווני רגש – האופן בו הניסיון לתאר נותר מעורפל. התערוכה היא אפוא בבחינת התבוננות כפולה – ביצירות ובאופני הבעה.

“מלבד זה…לשונות בלא מלים: הנגינה, הבכיה, והשחוק…הללו מתחילים ממקום שהמלים כלות, ולא לסתום באים אלא לפתוח”. מתוך גילוי וכיסוי בלשון חיים נחמן ביאליק 1915.

העבודות המוצבות ברחבי הבית מובילות לקריאה מחודשת, נוספת של הבית, ומטעינות אותו בחלומות וברצונות האמנים.

איציק בדש – יציג את מראות שתייה מיצב פחי שמן תעשייתיים ועליהם טקסטים של חביבה פדיה.
ניצן מינץ – משוררת חוצות תכתוב שיר על קיר חומת הכניסה לבית ביאליק.
עדי עוז-ארי – מציגה צילומים המבוססים על דימויים שמצאה, על זיכרונות של אחרים, ועוסקת באופן בו גם דרך סדקים ופגמים עוברים רגשות מחשבות ויופי רב.
יערה צח – תציע רמז לשכבות מפעפעות מתחת לנראה, באובייקט עשוי רוכסנים על מדרגות בית ביאליק ואובייקטים שיחוברו לרהיטי הבית.
דפנה שלום – תציג דפי ברייל עם טקסטים של ח”נ ביאליק ואת עבודת הוידיאו “שירת הים” שחוגגת את כוחה של השירה המתעלה למחוזות שמעבר למילולי.

התערוכה תיפתח ביום חמישי, 20 בנובמבר 2014 בשעה 19:00. הכניסה חופשית בערב הפתיחה.

קצת על בית ביאליק

בית ביאליק תוכנן על-ידי האדריכל יוסף מינור, ונבנה עם הגעתו של חיים נחמן ביאליק לארץ ישראל בשנת 1924 תוך מעורבותו המלאה של המשורר בתכנון הבית ובעיצובו.
הבית דמוי הטירה נחשב לאחד הבתים המרכזיים בפניה התרבותיים וההיסטוריים של תל-אביב והיישוב העברי בארץ. מבנהו האדריכלי המרהיב, עיצוב פנים הבית, התאמת הצבעים המוקפדת והגן שטיפח המשורר במו ידיו, האצילו על סביבתם מעין תחושה ממלכתית היאה למקום משכנו של המשורר הלאומי.
לאחר פטירתו בשנת 1934 שימש הבית את אגודת הסופרים העבריים, ואת אגודת בית ביאליק שמתפקידה היה לשמר את המקום. עם השנים הפך הבית לספריה לילדים עד ששופץ ב- 1980 והפך למוזיאון הנאמן לרוח שנות השמונים. ברוח זו בוטלו מתקני השירותים והמטבח לטובת משרדים, חדר השינה הפך לחדר תצוגה, הבית נצבע בצבעים בהירים ועל החזית הותז שפריץ אפרפר.

בית ביאליק

עבודת השיקום והשחזור

עבודת השיפוץ הנוכחית שתוכננה ע”י אדריכלית השימור ניצה סמוק בשיתוף עם הנהלת הבית, שמה לה למטרה לשקם ולשחזר את הבית תוך נאמנות לבחירתו של ביאליק. בתוך כך, נחשפו הצבעים המקוריים של קירות הבית על עיטוריהם הייחודיים (שהיו מכוסים עד כה), שוקם הריהוט המקורי ונבנתה תצוגת קבע חדשה המשתלבת עם הרוח האסתטית הייחודית של הבית ומאירה את דיוקנו של המשורר הלאומי בכל עושר מעגלי יצירתו ופועליו התרבותיים והחברתיים. לראשונה חושף בית ביאליק את ריבוי מפעלותיו של המשורר אף כמנהיג ומורה דרך, פרשן וחוקר, מכנס אוצר התרבות היהודית, מסאי ונואם, עורך, מתרגם, מו”ל ומחייה הלשון העברית .
התוצאה מרהיבה היא לא רק צוהר לרוחו של ביאליק אלא אף חלון ראוה לאסתטיקה של תחילת המאה העשרים בארץ ישראל: בניה אקלקטית מיוחדת במינה המשלבת אלמנטים מזרחיים ומערביים, עיטורים אוריינטליים לצד אירופאים: קשתות, מגדל, כיפה, אח, רצפות מצויירות ועוד – שנתנו ביטוי מוחשי לתפישתו התרבותית של המשורר.

בקומה התחתונה של הבית נמצא ארכיון בית ביאליק. במסגרת עבודות השיפוץ הוכפל שטח הארכיון והותקנו בו מערכות מתקדמות לשימור המסמכים יקרי הערך. הארכיון מאגד את מכלול יצירתו ופועלו התרבותי והלאומי של ביאליק: כתבי יד נדירים, קטעי שירים, סיפורים, מאמרים, נאומים, תעודות ועוד. הארכיון משמש כתובת לבירורים רב-תחומיים, ומשענת לעבודות מדעיות בכל הרמות. מדי שנה אנו חושפים תעודות וגילויים חדשים ומפרסמים אותם לציבור מעל במות ספרותיות ומדעיות.

שעות פתיחת המוזיאון: ב’ – ה’, 9.00 – 17.00
שישי ושבת: 10:00-14:00
רחוב ביאליק 22.
טלפון- 03-5254530