במהלך חג הפסח בית ביאליק יהיה פתוח בתאריכים 19-16 באפריל בין השעות 14:00-10:00.

בית ביאליק יהיה סגורים בימים שני ושלישי 13- 14באפריל, ובימים ראשון ושני 20 ו – 21 באפריל.

פסח לילדים עם “תאטרון הקרון” במתחם ביאליק

ימים רביעי – שבת 19-16 באפריל, חול המועד פסח 2014

מתחם ביאליק חוגג את חג הפסח עם ארבע הצגות מופלאות של תאטרון הקרון וסיורים אביביים בבית ביאליק ובבית העיר.

16/4/14 ההצגה “בגדי המלך החדשים” – עיבוד עדכני לסיפור האהוב של הנס כריסטיאן אנדרסן. חפצים מעולם התפירה הם הדמויות בהצגה. גלילי חוטי תפירה הם נתיני הממלכה. המלך, העשוי חוטי זהב, עסוק בקניות. שר האוצר הוא גם קופת הממלכה, צנצנת מלאה בכפתורי זהב, ההולכת ומתרוקנת לעיני הקהל ושרי הממלכה המודאגים. זוג החייטים, המגיעים מנאפולי על גבי מגהץ – מכונית ספורט, מציעים למלך בגדי קסם, שרק חכמים יכולים לראותם, תמורת כל אוצר הממלכה.

רעיון, עיצוב, משחק והפעלה נילי דביר, כתיבה ועיבוד: איקי גלעד, נילי דביר, בימוי: איקי גלעד, מוסיקה: אנה סגל, עיצוב תאורה: נועה אלרן, פיתוח שפת במה: פטריסיה אודונובן, ייעוץ אמנותי ותפירת בגדי המלך: מריה גורביץ, ביצוע תפאורה: מנחם דביר

17/4/14 ההצגה “ציפור הגשם – אגדת נייר” – “בקצה העולם שכנה ציפור הגשם. כשהיתה פורשת כנף ושרה, ירד גשם – הרבה גשם…” מה קורה כשהעיר גדלה והיער הולך ונעלם? מה קורה כשהציפור, השיר והסיפור נשכחים? בשפה ייחודית, המשלבת את אמנות האוריגמי (קיפול הנייר היפני) עם אמנות הסיפור, מפיחה השחקנית חיים בחומרי הנייר. הגיבורים המקופלים לוקחים חלק בעלילה דרמטית רבת תהפוכות וקסם.

יצירתה שלגליה לוי-גרד, דרמטורגיה ובימוי: נעמי יואלי, עיצוב והפעלה: גליה לוי -גרד, מוסיקה מקורית :איתי רוזנבאום, עיצוב תאורה: דב מיאלניק,עיצוב תלבושת: נעה וידמן, קונסטרוקציה:יורי סוכנוב, סיוע טכני: יהונתן בן חיים

18/4/14 ההצגה “האוסף הכי הכי “ – המופע האוסף הכי הכי הוא תוצר של שיתוף פעולה בין שני אמנים: אנטוניו קטלאנו, אמן איטלקי רב- תחומי, ויהונתן בן-חיים, אמן תיאטרון הקרון בירושלים.
הקהל הוא שותף פעיל וביחד עם יהונתן בורא עולמות רגישים של קסם ושעשוע, של חוויות ראשוניות ואוספי-ילדות. ההצגה מזמנת לקהל הילדים וההורים חוויה המשלבת צפייה והתנסות.
יצירתם המשותפת של: יהונתן בן-חיים, אנטוניו קטלאנו, משחק והפעלה: יהונתן בן-חיים, בימוי: נעמי יואלי, עוזרת הפקה: נטע שלזינגר

19/4/14 ההצגה “מעיל הפלאים” - ביום ההולדת מקבל החייט הקטן פתק מסתורי “…נא לתפור מעיל עד חצות. המידות אינן משנות, העיקר שיתאים בדיוק”
בדיוק בחצות החייט משלים את המשימה, אבל אז…לאן ממהרת מכונת התפירה? למה המספריים לובשות חצאית? למה הופך האצבעון?למי באמת נועד המעיל הפלאי?
בואו הצטרפו למסע קסום של החייט.
עיבוד, עיצוב, מוסיקה והפעלה: אורנן ברייר, ליווי אמנותי: מרית בן ישראל, עיצוב תלבושות ובדים: ולי מינצי, עיצוב בובות: שרון סילבר-מרת, עיצוב תאורה: שחר מרום, מנגנונים: שאול מוגרבי-ברגר ואורנן ברייר

סיור בבית ביאליק – חג האביב בפתח וביתו של המשורר הלאומי מארח ילדים מכל קצוות הארץ. בסיור מוזמנים הילדים לפגוש את חבריו של ח”נ ביאליק, לגלות את סוד קסמה של גינתו הקטנה וליהנות מתצוגת הקבע על חייו ומורשתו של המשורר הלאומי.

סיור בבית העיר - סיור חופשי במוזאון בתצוגת הקבע על תולדות העיר תל אביב יפו ובלשכה המשוחזרת של ראש העירייה הראשון מאיר דיזנגוף. בנוסף, מוזמן הקהל לסיור בהדרכת אוצר תערוכת “פושטית “ד”ר גיא מורג צפלביץ’ (סיור עם האוצר: רביעי – שישי, 12:00 – 14:00).

משך הפעילות : 14:00-10:00
הצגה בשעה11:30,הסיורים בבית ביאליק יצאו בשעות: 10:30, 12:30
מחיר כניסה הכולל הצגה, סיור בבית ביאליק וביקור במוזאון בית העיר: ילד 50 ₪, מבוגר 30 ₪.
חניונים בתשלום: מוגרבי ודיזנגוף סנטר
גילאים:10-4
פרטים והרשמה מראש: 03-5253403

בית ביאליק

קצת על בית ביאליק

בית ביאליק תוכנן על-ידי האדריכל יוסף מינור, ונבנה עם הגעתו של חיים נחמן ביאליק לארץ ישראל בשנת 1924 תוך מעורבותו המלאה של המשורר בתכנון הבית ובעיצובו.
הבית דמוי הטירה נחשב לאחד הבתים המרכזיים בפניה התרבותיים וההיסטוריים של תל-אביב והיישוב העברי בארץ. מבנהו האדריכלי המרהיב, עיצוב פנים הבית, התאמת הצבעים המוקפדת והגן שטיפח המשורר במו ידיו, האצילו על סביבתם מעין תחושה ממלכתית היאה למקום משכנו של המשורר הלאומי.
לאחר פטירתו בשנת 1934 שימש הבית את אגודת הסופרים העבריים, ואת אגודת בית ביאליק שמתפקידה היה לשמר את המקום. עם השנים הפך הבית לספריה לילדים עד ששופץ ב- 1980 והפך למוזיאון הנאמן לרוח שנות השמונים. ברוח זו בוטלו מתקני השירותים והמטבח לטובת משרדים, חדר השינה הפך לחדר תצוגה, הבית נצבע בצבעים בהירים ועל החזית הותז שפריץ אפרפר.

בית ביאליק

עבודת השיקום והשחזור

עבודת השיפוץ הנוכחית שתוכננה ע”י אדריכלית השימור ניצה סמוק בשיתוף עם הנהלת הבית, שמה לה למטרה לשקם ולשחזר את הבית תוך נאמנות לבחירתו של ביאליק. בתוך כך, נחשפו הצבעים המקוריים של קירות הבית על עיטוריהם הייחודיים (שהיו מכוסים עד כה), שוקם הריהוט המקורי ונבנתה תצוגת קבע חדשה המשתלבת עם הרוח האסתטית הייחודית של הבית ומאירה את דיוקנו של המשורר הלאומי בכל עושר מעגלי יצירתו ופועליו התרבותיים והחברתיים. לראשונה חושף בית ביאליק את ריבוי מפעלותיו של המשורר אף כמנהיג ומורה דרך, פרשן וחוקר, מכנס אוצר התרבות היהודית, מסאי ונואם, עורך, מתרגם, מו”ל ומחייה הלשון העברית .
התוצאה מרהיבה היא לא רק צוהר לרוחו של ביאליק אלא אף חלון ראוה לאסתטיקה של תחילת המאה העשרים בארץ ישראל: בניה אקלקטית מיוחדת במינה המשלבת אלמנטים מזרחיים ומערביים, עיטורים אוריינטליים לצד אירופאים: קשתות, מגדל, כיפה, אח, רצפות מצויירות ועוד – שנתנו ביטוי מוחשי לתפישתו התרבותית של המשורר.

בקומה התחתונה של הבית נמצא ארכיון בית ביאליק. במסגרת עבודות השיפוץ הוכפל שטח הארכיון והותקנו בו מערכות מתקדמות לשימור המסמכים יקרי הערך. הארכיון מאגד את מכלול יצירתו ופועלו התרבותי והלאומי של ביאליק: כתבי יד נדירים, קטעי שירים, סיפורים, מאמרים, נאומים, תעודות ועוד. הארכיון משמש כתובת לבירורים רב-תחומיים, ומשענת לעבודות מדעיות בכל הרמות. מדי שנה אנו חושפים תעודות וגילויים חדשים ומפרסמים אותם לציבור מעל במות ספרותיות ומדעיות.

שעות פתיחת המוזיאון: ב’ – ה’, 9.00 – 17.00
שישי ושבת: 10:00-14:00
רחוב ביאליק 22.
טלפון- 03-5254530