פותחים את השנה החדשה

חגיגת הו! בבית ביאליק
ערב מיוחד לכבוד כתב העת הו!
בעריכת דורי מנור לציון 10 שנות פעילות ולרגל צאת הגיליון העשירי
יום חמישי, כ”ג באלול תשע”ד, 18 בספטמבר 2014

בשמחה ובהתרגשות, בית ביאליק פותח את העונה הספרותית החדשה שלו בערב מחווה חגיגי לכתב העת “הו!”, שבא לעולם לפני עשר שנים בדיוק. “הו!” התחיל את דרכו בפולמוסים סוערים, אך מקץ עשרה גיליונות עבי-כרס ועשור של פעילות ספרותית רצופה הוא הבטיח את מקומו כאחת הבמות החשובות והמרתקות ביותר בספרות הישראלית העכשווית.

גיליונו העשירי של “הו!” שראה אור לאחרונה, הוא גיליון נרחב ועשיר הפורשׂ מגוון גדול של כותבים וז’אנרים וצופן הפתעות רבות. בשנות קיומו הלך “הו!” והרחיב את מעגל משתתפיו, ונעשה לבמה משמעותית לא רק לכותבות ולכותבים מתחילים, המקווים לזכות באמצעות הפרסום בו בהכרה ובקהל, אלא גם לכותבות וכותבים מרכזיים ומוּכרים, הרואים בו במה טבעית לפרסום יצירתם.

חגיגת שירה בהשתתפות
שמעון אדף, משה סקאל, מתן חרמוני, סיון בסקין, דודו (ניאו) בוחבוט, אילי אבידן, יערה שחורי, דרור בורשטיין, לילך נתנאל, מעין אבן, אפרת מישורי,יאיר דברת, אנא הרמן, שחר מריו מרדכי, דורי מנור

שיחות קצרות על איכותו ותפקידו של הו!
קובי מידן

מוזיקה
שלומי שבן | שירים ולחנים, משירי גיליונות הו!
נינט טייב ומאיה בלזיצמן | שירים ולחנים, משירי דורי מנור

מנחה: דורית שילה

בית ביאליק

19:00 פתיחת קופות / 20:00 תחילת הערב
דמי כניסה: 45 ₪

רכישת כרטיסים מראש – טלפונית, 03-5254530 – באמצעות אשראי:
ימים ב’-ה’, שעות 11.00-14.00; בערב האירוע התשלום במוזמן בלבד.

קצת על בית ביאליק

בית ביאליק תוכנן על-ידי האדריכל יוסף מינור, ונבנה עם הגעתו של חיים נחמן ביאליק לארץ ישראל בשנת 1924 תוך מעורבותו המלאה של המשורר בתכנון הבית ובעיצובו.
הבית דמוי הטירה נחשב לאחד הבתים המרכזיים בפניה התרבותיים וההיסטוריים של תל-אביב והיישוב העברי בארץ. מבנהו האדריכלי המרהיב, עיצוב פנים הבית, התאמת הצבעים המוקפדת והגן שטיפח המשורר במו ידיו, האצילו על סביבתם מעין תחושה ממלכתית היאה למקום משכנו של המשורר הלאומי.
לאחר פטירתו בשנת 1934 שימש הבית את אגודת הסופרים העבריים, ואת אגודת בית ביאליק שמתפקידה היה לשמר את המקום. עם השנים הפך הבית לספריה לילדים עד ששופץ ב- 1980 והפך למוזיאון הנאמן לרוח שנות השמונים. ברוח זו בוטלו מתקני השירותים והמטבח לטובת משרדים, חדר השינה הפך לחדר תצוגה, הבית נצבע בצבעים בהירים ועל החזית הותז שפריץ אפרפר.

בית ביאליק

עבודת השיקום והשחזור

עבודת השיפוץ הנוכחית שתוכננה ע”י אדריכלית השימור ניצה סמוק בשיתוף עם הנהלת הבית, שמה לה למטרה לשקם ולשחזר את הבית תוך נאמנות לבחירתו של ביאליק. בתוך כך, נחשפו הצבעים המקוריים של קירות הבית על עיטוריהם הייחודיים (שהיו מכוסים עד כה), שוקם הריהוט המקורי ונבנתה תצוגת קבע חדשה המשתלבת עם הרוח האסתטית הייחודית של הבית ומאירה את דיוקנו של המשורר הלאומי בכל עושר מעגלי יצירתו ופועליו התרבותיים והחברתיים. לראשונה חושף בית ביאליק את ריבוי מפעלותיו של המשורר אף כמנהיג ומורה דרך, פרשן וחוקר, מכנס אוצר התרבות היהודית, מסאי ונואם, עורך, מתרגם, מו”ל ומחייה הלשון העברית .
התוצאה מרהיבה היא לא רק צוהר לרוחו של ביאליק אלא אף חלון ראוה לאסתטיקה של תחילת המאה העשרים בארץ ישראל: בניה אקלקטית מיוחדת במינה המשלבת אלמנטים מזרחיים ומערביים, עיטורים אוריינטליים לצד אירופאים: קשתות, מגדל, כיפה, אח, רצפות מצויירות ועוד – שנתנו ביטוי מוחשי לתפישתו התרבותית של המשורר.

בקומה התחתונה של הבית נמצא ארכיון בית ביאליק. במסגרת עבודות השיפוץ הוכפל שטח הארכיון והותקנו בו מערכות מתקדמות לשימור המסמכים יקרי הערך. הארכיון מאגד את מכלול יצירתו ופועלו התרבותי והלאומי של ביאליק: כתבי יד נדירים, קטעי שירים, סיפורים, מאמרים, נאומים, תעודות ועוד. הארכיון משמש כתובת לבירורים רב-תחומיים, ומשענת לעבודות מדעיות בכל הרמות. מדי שנה אנו חושפים תעודות וגילויים חדשים ומפרסמים אותם לציבור מעל במות ספרותיות ומדעיות.

שעות פתיחת המוזיאון: ב’ – ה’, 9.00 – 17.00
שישי ושבת: 10:00-14:00
רחוב ביאליק 22.
טלפון- 03-5254530