אפריל: 20,24,25,26,27


פסח במתחם ביאליק

20 באפריל, 27-24 באפריל 2016

שעות 14:00-10:00

הצגות וסיורים חוויתיים בבית המשורר הלאומי ח”נ ביאליק ובבית העיר

סיורים:

על הגדה ואגדה – סיור בבית ביאליק

בסיור חווייתי ומשעשע בביתו המרהיב של המשורר הלאומי, יפגשו הילדים את ארבעת הבנים מההגדה, יכירו את פועלו של ביאליק לשימור וטיפוח התרבות היהודית.

הגדת תל אביב – סיור בבית העיר

בואו להכיר את האנשים המיוחדים שהקימו את תל אביב, וגם את אלו שכתבו את ה”הגדה” של העיר: הסיפורים והשירים שמספרים את סיפורה של העיר העברית הראשונה מדור לדור.

סדנת יצירה לפסח

בסדנה נכין כוס מקושטת לאליהו הנביא.

הצגות:

ההצגה “שלום עליכם ילדים”  יום רביעי 20/4/2016 בשעה 11:30

מופע מוסיקלי הומוריסטי המעלה סיפור, שיר, דמויות והווי מחיי העיירה היהודית. המופע בנוי על שיתוף פעולה בין הנגנים, השחקנית והקהל.משתתפים: אסתי ניסים שחקנית, מיכאל פינסקי – קלרינט, ולרי קוליק – אקורדיון, מאשה נמירובסקי – בימוי. לבני 5 ומעלה. משך ההצגה: כ- 40 דק’.

ההצגה “ביאליק פרח חי” – יום ראשון 24/4/2016 בשעה 11:30

בליווי גיטרה וזר פרחים מציגה השחקנית-זמרת אסתי ניסים את סיפור חייו של ילד בודד וחולמני שהפך למשורר גדול. במופע משולבים שירים מתוך “שירים ופזמונות לילדים” ו”אגדת שלמה המלך והדבורה“. בימוי: מאשה נמירובסקילבני 4 ומעלה.  משך ההצגה: כ- 30 דק’.

ההצגה “אליעזר בן יהודה” - יום שני 25/4/2016 בשעה 11:30

מסע אל חייו של מחייה השפה העברית. בדרכים סיפוריות, משחקיות ומוזיקליות מעוררת ההצגה חדווה וזיקה כלפי השפה העברית. מחזה ומשחק: ציפי ליכטנשטיין ועופר שלחין. בימוי ומוסיקה: עופר שלחין. לבני 6 ומעלה. משך ההצגה: כ-50 דק’

ההצגה “ספר השירים של ביאליק”  - יום שלישי 26/4/2016 בשעה 11:30
מפגש ספרותי-מוזיקלי על משמעותן של המילים בשירים, על מקומו של הקצב ועל כוחו של הדמיון. כתיבה, משחק ושירה: בעז אלברטלבני 3 ומעלה. משך ההצגה: כ-45 דק’.

ההצגה “להתראות באנטארקטיקה” – יום רביעי 27/4/2016 בשעה 11:30

תיאטרון נייר מוזיקלי ומשעשע על פינגווין חמוד וצלם תל אביבי אשר מתרחשת בתל אביב של פעם. בהשראת ספרה של נורית זרחי. כתיבה בימוי ומשחק: נועה בקר. לבני 4 ומעלה. משך ההצגה: כ-45 דק’.

מחירים:
סיורים, הצגה וסדנה: מבוגר 25 ₪, ילד 45 ₪. (הטבה למחזיקי דיגיתל – הורה מלווה אחד חינם)
מחיר הצגות בלבד:  “פרח חי”, “ספר השירים של ביאליק”: 30 ₪. “אליעזר בן יהודה”, “שלום עליכם ילדים”: 35 ₪.  ”להתראות באנטארקטיקה “: 45

הרשמה בטלפון: 035254530

קצת על בית ביאליק

בית ביאליק תוכנן על-ידי האדריכל יוסף מינור, ונבנה עם הגעתו של חיים נחמן ביאליק לארץ ישראל בשנת 1924 תוך מעורבותו המלאה של המשורר בתכנון הבית ובעיצובו. הבית דמוי הטירה נחשב לאחד הבתים המרכזיים בפניה התרבותיים וההיסטוריים של תל-אביב והיישוב העברי בארץ. מבנהו האדריכלי המרהיב, עיצוב פנים הבית, התאמת הצבעים המוקפדת והגן שטיפח המשורר במו ידיו, האצילו על סביבתם מעין תחושה ממלכתית היאה למקום משכנו של המשורר הלאומי. לאחר פטירתו בשנת 1934 שימש הבית את אגודת הסופרים העבריים, ואת אגודת בית ביאליק שמתפקידה היה לשמר את המקום. עם השנים הפך הבית לספריה לילדים עד ששופץ ב- 1980 והפך למוזיאון הנאמן לרוח שנות השמונים. ברוח זו בוטלו מתקני השירותים והמטבח לטובת משרדים, חדר השינה הפך לחדר תצוגה, הבית נצבע בצבעים בהירים ועל החזית הותז שפריץ אפרפר.

בית ביאליק

עבודת השיקום והשחזור

עבודת השיפוץ הנוכחית שתוכננה ע”י אדריכלית השימור ניצה סמוק בשיתוף עם הנהלת הבית, שמה לה למטרה לשקם ולשחזר את הבית תוך נאמנות לבחירתו של ביאליק. בתוך כך, נחשפו הצבעים המקוריים של קירות הבית על עיטוריהם הייחודיים (שהיו מכוסים עד כה), שוקם הריהוט המקורי ונבנתה תצוגת קבע חדשה המשתלבת עם הרוח האסתטית הייחודית של הבית ומאירה את דיוקנו של המשורר הלאומי בכל עושר מעגלי יצירתו ופועליו התרבותיים והחברתיים. לראשונה חושף בית ביאליק את ריבוי מפעלותיו של המשורר אף כמנהיג ומורה דרך, פרשן וחוקר, מכנס אוצר התרבות היהודית, מסאי ונואם, עורך, מתרגם, מו”ל ומחייה הלשון העברית . התוצאה מרהיבה היא לא רק צוהר לרוחו של ביאליק אלא אף חלון ראוה לאסתטיקה של תחילת המאה העשרים בארץ ישראל: בניה אקלקטית מיוחדת במינה המשלבת אלמנטים מזרחיים ומערביים, עיטורים אוריינטליים לצד אירופאים: קשתות, מגדל, כיפה, אח, רצפות מצויירות ועוד – שנתנו ביטוי מוחשי לתפישתו התרבותית של המשורר.

בקומה התחתונה של הבית נמצא ארכיון בית ביאליק. במסגרת עבודות השיפוץ הוכפל שטח הארכיון והותקנו בו מערכות מתקדמות לשימור המסמכים יקרי הערך. הארכיון מאגד את מכלול יצירתו ופועלו התרבותי והלאומי של ביאליק: כתבי יד נדירים, קטעי שירים, סיפורים, מאמרים, נאומים, תעודות ועוד. הארכיון משמש כתובת לבירורים רב-תחומיים, ומשענת לעבודות מדעיות בכל הרמות. מדי שנה אנו חושפים תעודות וגילויים חדשים ומפרסמים אותם לציבור מעל במות ספרותיות ומדעיות.

שעות פתיחת המוזיאון: ב’ – ה’, 9.00 – 17.00 שישי ושבת: 10:00-14:00 רחוב ביאליק 22. טלפון- 03-5254530