אלבומי התמונות של תל־אביב-יפו

התערוכה “העיר הנגלית לעין” מסכמת מפעל תיעוד ואיסוף תמונות שהתקיים במסגרת אירועי שנת המאה לעיר. התערוכה מאפשרת דפדוף ראשון באלבום התמונות המקומי ומציגה מקצת ממאפייניו: אתרי העיר ששימשו רקע לצילום ואלפי מראות המרכיבים את פניה הרבות של תל־אביב-יפו.
מאה שנים של מראות ומאורעות בעיר העברית הראשונה משתקפות באלבומים פרטיים. מקדשי מעט של הזיכרון השמורים בכל בית: תמונות מסודרות בקפידה, אסופות בצרורות, מונחות בקופסה או מוצגות לראווה על המדף.
העיר הרבגונית, שוקקת חיים, יוזמה ולהט יצירה קמה מן החולות בתנופת המודרנה. מייסדים, תושבים, עולים חדשים, תיירים ואורחים, שאספו תמונות לאלבומיהם הפרטיים היו למנציחים ומונצחים על בימת ההיסטוריה המקומית.
עדים להתרחשויות היסטוריות ופותחים צוהר למראות מחיי היומיום. אלבומי התמונות הם מעשה מרכבה של דימויים חזותיים, שאותם מבקשים תושביה – מתעדיה של העיר לבחור כרקע שיישמר וייזכר מסיפור חייהם.

לצפייה בתמונות נבחרות לחצו כאן

העיר הנגלית לעין - תערוכה בבית העיר - תל אביב

מאוספי העיר הנגלית לעין, אלבום רות בנרון-קנדינוף יששכרוב

מיזם “העיר הנגלית לעין”

“העיר הנגלית לעין” הוא מפעל של עיריית תל־אביב-יפו, מכון יד בן צבי, אגף קהילה נוער וספורט ומִנהלת שנת ה-100, ששיתפו פעולה לטובת איתור, תיעוד וגיבוי בסריקה של תמונות מאלבומי משפחות תל־אביביות ויפואיות בעבר ובהווה.
הפעולה הקהילתית לתיעוד המורשת החזותית של העיר תל־אביב-יפו ולהצלתה, נעשתה בעשרה מרכזים קהילתיים. את פעולת התיעוד ביצעו תושבים מתנדבים, שהוכשרו בקורס תיעוד ופעלו בקרב הקהילה. מבחר מתוצרי המיזם הוצגו במרכזים הקהילתיים ובחוצות העיר.
התצלומים המוצגים בתערוכה נבחרו מתוך אלפי תצלומי המאגר, כמייצגים נושאים אחדים מחיי העיר ותושביה, מתוך רבים שנגלו לעינינו. מרביתם מתארים את פרק הזמן שבין 1970-1920, ואולם רוחב היריעה של המיזם נפרש על פני 100 שנותיה של העיר.
כתוביות התמונות מציגות תיאור ראשוני ומידע שנאסף מרישומים באלבום או בגב התמונות, מקטעי זיכרונות או בסיועם של קרובים וצאצאים. שמות, אירועים ותאריכים נשכחו ברבות השנים ובמהלך הכנת התערוכה נעשה ניסיון לגבש רצף דברים הגיוני מבחינה היסטורית וגיאוגרפית.
מפעל התיעוד ממשיך במסגרת “בית העיר”. התמונות ישמשו לתערוכות, מחקרים ופרסומים ויישמרו כנכס לדורות הבאים.

פרויקט איסוף התיעוד עדיין פתוח לציבור
אם יש ברשותכם תמונות פרטיות שצולמו בתל אביב- יפו, מתוך האלבומים המשפחתיים שלכם, אתם מוזמנים לצרף אותם לאוסף העיר הנגלית לעין ולהיות חלק מהפרויקט ההיסטורי. מלאו את פרטי ההתקשרות בטופס שלפניכם וניצור איתכם קשר לתיאום התיעוד.

שם ושם משפחה:*

כתובת מייל:*

כתובת מלאה:

טלפון:*

טלפון נוסף:

כמה מילים על התמונות שברשותכם (תקופה, נושא, כמות משוערת של תמונות וכל מידע רלוונטי נוסף)*

* שדה חובה