———————————————————

נפגשים בבית ביאליק רחוב ביאליק 22 תל אביב
שעות הפעילות : 10:00-14:00.
מחיר (כולל הצגה וסדנא): ילד 45 ₪, מבוגר 25 ₪.
גילאים: 4 עד 10
טלפון לפרטים נוספים: 03-5253403
חניונים בתשלום: מוגרבי ודיזנגוף סנטר
הפעילות מתחילה בזמן! נא לא לאחר!
ביום שישי, 2 באוקטובר, המוזיאונים פתוחים כרגיל בשעות 14:00-10:00ללא פעילות חג.

סיורים והדרכות למערכת החינוך

מחלקת החינוך וההדרכה של בית העיר מציעה מגוון עשיר של סיורים מודרכים ופעילויות המותאמות לקבוצות גיל שונות, החל מגן חובה ועד לבית הספר התיכון.

בית העיר

מרכז מוזאלי לתרבות אורבאנית תל אביבית

בית העיר- בניין העירייה הישן, ששופץ על ידי עיריית תל אביב יפו בשנת 2009 לרגל חגיגות המאה לעיר, הינו חלק ממתחם ביאליק, מרכז לתרבות עברית וישראלית, שמוכרז על ידי אונסק”ו כאתר מורשת תרבות עולמית. בית העיר שופץ מתוך כוונה להכיל יחד את הישן והחדש ולשקף את הוויתה הייחודית של העיר, הנעה על הציר שבין שימור לחידוש.

באוצרתה ובניהולה של איילת ביתן שלונסקי, מציע בית העיר למבקריו, תצוגות המלמדות על ההיסטוריה של תל אביב- יפו, תערוכות מתחלפות של מיטב היוצרים והאמנים הפועלים היום בארץ ובעולם, ביקור בשלכתו המשוחזרת של ראש העירייה הראשון – מאיר דיזנגוף, ולשכה ייצוגית של ראש העירייה המכהן, רון חולדאי, בה הוא מארח ראשי מדינות וערים שגרירים ואנשי רוח.

סיורים מודרכים בבית העיר

מחלקת החינוך וההדרכה של בית העיר מציעה מגוון עשיר של סיורים מודרכים ופעילויות מגוונות המותאמות לקבוצות גיל שונות, החל מגן חובה ועד לבית הספר התיכון.

בית העיר, כבית לעיר ולתושביה מתהדר בשלושה כובעים:

מרכז להכרת העיר תל אביב-יפו
הלשכה הייצוגית של ראש העיר תל אביב-יפו
במה לתרבות אורבאנית עכשווית

להלן פירוט הסיורים

סיור מודרך לגילאי גן עד ב’

מסע בזמן אל בכוריה של העיר העברית הראשונה

“…כבר נכרות גינות בחצרות ורחוב הרצל כבר נראה כרחוב.
נצטרפו אליו התחלות קטנות של רחובות נוספים. הנה עם פרק זמן זה מתחיל סיפורי…” (נחום גוטמן)

ננעל נעלינו ונצא למסע הכרות עם בכוריה של העיר העברית הראשונה. מי היתה האדריכלית הראשונה של העיר, מי הם יזהר חיינקו ואהרון דנין? מי הוא מאיר דיזינגוף? ומדוע חשוב הפנס הראשון, לתושבי תל אביב? בסיור, נלמד מה פירוש המילים: אלט-נוי-לנד, נברר מה נחוץ להקמת עיר ואף נבנה עיר משלנו כמו כן נשוחח על חשיבות השימור והשחזור. דרך משחק “חפצים של פעם” ו”ראש עיר ליום אחד”, תתגלה לפנינו תל אביב כפי שלא ראינו אותה עד כה. עולם מלא דמיון ומשחק יפתח לפנינו מיד עם כניסתנו לאחד מבתיה היפים והייחודים של העיר העברית הראשונה.

משך ההדרכה: כשעה ורבע.
קבוצה: מינימום 15
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד

סיור מודרך לשכבת כיתות ד’ עד ו’

“…ברחובותיה הרחבים-הישרים של תל – אביב, מפעם ההווה.
אין כאן צל מעצבן של העבר, רק דופק חיי ההווה…”
(פליקס סלטן)

סיפור שהפך למציאות
במשך אלפיים שנה ליוו את העם היהודי סיפורים על שיבה למולדת, מסיפורי האבות ועד לספרו של הרצל :”אלט-נוילנד”. הסיפורים הללו עיצבו רעיון אוטופי מלא עוצמה ורגש. עם הקמת העיר העברית הראשונה והגשמתו של החלום האגדי, נוצרו סיפורים חדשים, סיפורי היום יום של העיר ותושביה. דרך סיפרה של לאה גולדברג “ידידי מרחוב ארנון”, נבחן מהו מקור השראה לסיפור, ומה קורה במפגש בין סופר לסביבתו. דרך מילותיו של חיים נחמן ביאליק נגלה מהי משמעותה של שפה ליצירה מקורית תרבותית ודרך סיפוריו של נחום גוטמן נגלה מהו כוחו של סיפור והאם מתוך חלום יכול לצמוח מציאות?

משך ההדרכה: כשעה ורבע.
קבוצה: מינימום 15
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד

שכבת כיתות גן עד ו’ יכולים לבחור כתוספת לסיור את אחת מן הסדנאות הבאות:

סדנת אריחים ( מומלץ לגן עד ב’) :

בשנות ה – 20 לחייה של תל אביב, עולה רעיון חדש. לעטר את החזיתות וחללי הפנים של בתי העיר באריחים מצוירים. דוגמאות אריחים צבעוניים, המציגים סיפורי תנ”ך ומוטיבים ארץ ישראליים, לצידם של דימויים מופשטים ומפותלים, שוטפים את רחובותיה ובתיה של תל אביב ומעניקים לה נופך קסום.

מטרת הסדנה היא להעשיר את עולמם של הילדים בהקשר לסגנון האמנותי המתגבש בתל אביב בתקופת היווסדה, ולחדד את תשומת ליבם של הילדים, לאריחים הרבים המעטרים את בנייניה של תל אביב הקטנה. בסדנא יצור כל ילד אריח אישי.

משך הסדנא: כחצי שעה.
קבוצה: מינימום 15
סדנא: תוספת ( לסיור בבית) של 10 ₪ לתלמיד.

הצגה בלעדית של “בית העיר”, תוספת לסיור לשכבות כיתות גן עד ד’

ההצגה: “חנות של חיות”.

תיאטרון הבובות של “בית העיר”, יקח את הילדים אל אחד מן הרגעים הקסומים שהתרחשו בעיר העברית הראשונה, סיפור בחרוזים שזור בהומור וברגש, פותח לפני הילדים את סיפור הקמתו המופלא והמשעשע, של גן החיות העברי הראשון.

משך ההצגה: כ- 40 דק’
קבוצה: מקסימום 80 ילד .
מחיר: 1800 ₪

סיור מודרך לשכבת כיתות ז’ עד ט’

בין שלטון לרוח

“בשום מקום אחר לא ראו באותה מידה את התכונות של הנהלה קומונלית עצמאית, תחת רשות אשר נבחרה על ידם עצמם. בשום מקום אחר לא קיים היה אותו רגש בטחון מוחלט, בשום מקום אחר לא ניתן היה לחנך את הילדים באותה מידה ברוח יהודית לאומית, בשום מקום אחר לא היתה תחיית השפה העברית כה שלמה כמו כאן…” ( ד”ר ארתור רופין)

בית העירייה ברחוב ביאליק הוקם במקור כמלון דירות על ידי משפחה פרטית- משפחת סקורה. מדוע בוחר דיזנגוף להפוך אותו לבית עירייה? מה קורה לבית הועד הישן וכיצד מתקשר העניין לסוגיית השימור והשחזור? מדוע מתרכזים החיים הפוליטיים, החברתיים והתרבותיים של התקופה, דווקא בכיכר ביאליק? ומה בין הזרוע השלטונית לזרוע התרבותית הפועלות באותו רחוב?

דרך סיור בחדרו המשוחזר של ראש העיר הראשון, ביקור תערוכת ‘העיר הנגלית לעין’, ושיטוט בין המרפסות השונות של הבית, נגלה את כוחה של תל אביב כמעצבת של תרבות ורוח והשפעתה על הישוב העברי מאז ועד היום.

משך ההדרכה: כשעה ורבע.
קבוצה: מינימום 15
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד

סיור מודרך לשכבת כיתות י’ עד יב’

שאלות שאלות שאלות.

“מהי היסטוריה אם לא אגדה שהכל הסכימו עליה…” (נפוליאון בונפרטה)

מהי היסטוריה ומהן אמיתיות היסטוריות? מי מחליט מה חשוב לזכור ומה חשוב לשכוח? כיצד שוחזר בית העירייה הישן ומדוע דווקא כך? מה בין דיזנגוף למוזיאון תל אביב לאמנות? ומהיכן נולד הרעיון לפרויקט יריד המזרח? סיור מודרך בין חדריה של העירייה הישנה של תל אביב, יאיר זוויות אחרות של הסוגיות הקשורות לתפיסת שימור היסטוריה. נבקר בתערוכה ‘העיר הנגלית לעין’, נקים ועדה מייצגת שתעלה בעיות עירוניות והצעות לפתרונם, נדבר על כוחו של האזרח בעיר העברית הראשונה, מימיה הראשונים של תל אביב ועד למחאת האוהלים שנולדה ברחוב רוטשילד בעיר.

משך ההדרכה: כשעה ורבע.
קבוצה: מינימום 15
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד

שכבת כיתות ז’ עד יב’ יכולים לבחור כתוספת לסיור את אחת מן הסדנאות הבאות:

סדנת הכרזות: מיתוג כמנוף.

מימיה הראשונים “כעיר גנים” ועד להכרזתה כ”עיר ללא הפסקה”, מתהדרת תל אביב בעשרות מתוגים שונים ומגוונים. כל מיתוג היא תוצר של עבודת מחשבת, המבקשת להעניק לעיר אופי כזה או אחר, וכך למשוך אליה קהלים שונים.

מהו מיתוג? כיצד מתבצע המיתוג בתל אביב במהלך השנים? מהן המטרות העומדות לנגד עינם של “נותני הכותרות”? ואלו כותרות עשו את השינוי המהותי ביותר לעיר? במהלך הסדנה יקבלו הילדים מוצר, ויבנו לו מיתוג ברור לשיווק ופרסום.

משך הסדנה: כשעה.
קבוצה: מינימום 15
סדנה: תוספת ( לסיור בבית) של 10 ₪ לתלמיד.

* בית העיר שומר לעצמו את הזכות לעדכן ולשנות את מערכי ההדרכה במהלך שנת הלימודים.

בית ביאליק

לחווֹת אֵת היצִירה במשכָּן לידתהּ

בית ביאליק – ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק – ששופץ ע”י עיריית תל-אביב – יפו הינו חלק ממתחם ביאליק – מתחם תרבות עברית וישראלית, שהוכרז על ידי אונסק”ו כאתר מורשת תרבות עולמית.
בניהולה של איילת ביתן שלונסקי, האוצרת הראשית, משמש כיום בית ביאליק, שתוכנן ע”י האדריכל יוסף מינור, כמוזיאון, ארכיון ומרכז לתרבות עברית.

בעקבות פעולות של שימור ושיחזור מן היסוד, והצגת תערוכת-קבע חדשה וידידותית – הנכם מוזמנים לשוב ולהתארח במשכָּנו של המשורר הלאומי ולחוות באופן מוחשי את קסם המקום: להיכנס אל חדר העבודה המפעים של ביאליק שבו יצר ופעל, לשבת בספרייתו ספונת העץ של המשורר, להלך על מרצפות-השטיח הצבעוניות שבחדרי האירוח, למשש את עמודי הקרמיקה על ציוריהם המרהיבים, וליהנות מהמוצגים ההיסטוריים ומהתמונות הנדירות המעטרות את כותלי ביתו של מי שנחשב לנשיא הדור, ולאחד מענקי הרוח שקמו לעם ישראל בכל הדורות.

פעילויות בבית ביאליק

מחלקת החינוך וההדרכה של בית ביאליק מציעה מגוון עשיר של פעילויות וסיורים לקבוצות הגיל השונות, שבמסגרתם נועדים המבקרים להיחשף לדיוקנו רב הפנים של ביאליק האיש, ליצירתו הפיוטית העשירה, להגותו ולמכלול פועלו הציבורי.

שלושה נושאים מרכזיים בתוכנית ההדרכה:

א. העיר, המתחם ובית ביאליק במרחב האורבאני.

ב. תחנות בחייו של חיים נחמן ביאליק.

ג. המורשת היהודית, וביאליק כמחולל תרבות עברית מתחדשת.

מלבד שלושה נושאים אלה, תוכל כל קבוצת גיל להתמקד בנושא מסוים המתאים לגילהּ:

לגילאי הגן עד כיתה ב’

“התדע מאין נחלתי את שירי?” (ביאליק)

במהלך הסיור בבית יתוודעו הילדים לביוגרפיה האישית של המשורר הלאומי, הזורעת אור חדש על שיריו וסיפוריו. במהלך הסיור החוויתי בבית, נעמוד על קשריו החמים של ביאליק עם ילדים, על ה”אני מאמין” שלו בכתיבה לילדים, ועל העושר הלשוני המציין גם את יצירתו המגוונת לגיל הרך. יחד נגלה בין היתר, מיהו האמן שביאליק זיהה את כישרונו כבר בגיל חמש, מיהי חמוטל ש”לא לומדה כלל”, את מי ביקשו ביאליק ורעייתו מאניה לאמץ, ומי היה בן טיפוחיו של המשורר בשנותיו האחרונות.

כמן כן ייחשפו הילדים למקורות השראתו של המשורר ולפועלו בתחומי החייאת הלשון, וזאת באמצעות פעילויות חווייתיות מגוונות המעשירות את הדמיון: משחקי אותיות, חידות ודו-שיח על היצירות .

בסיום ההדרכה יוצג תיאטרון הצלליות “אגדת שלושה וארבעה” – מתוך קובץ האגדות “ויהי היום”.

משך ההדרכה: כשעה ורבע
קבוצה: מינימום – 15 ילדים
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד (כולל ביקור בתערוכות המתחלפות)

לכיתות ג’ עד ד’

“ילמדו הילדים את שינהם לפצח אגוזים קשים קצת, ותחזקנה” (ביאליק)

השיר “בגינת הירק” מתוך “שירים ופזמונות לילדים”, והמקאמה “אלוף בצלות ואלוף שום” מתוך “ויהי היום” הם רק חלק ממגוון השירים והסיפורים שכתב ביאליק לילדים שבהם נקרא בהנאה ונישאר “עם טעם של עוד”.

במהלך הביקור בבית, יגלו הילדים כיצד מוציאים ספר מן הכוח אל הפועל. יחד נקרא ונפרש את סיפורו של ביאליק, נכיר מאיירים שונים ומגוונים שאירו את יצירותיו ונאסוף את הכל ליצירה ספרותית נדירה ומופלאה.

משך ההדרכה: כשעה ורבע.
קבוצה: מינימום – 15 ילדים
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד (כולל ביקור בתערוכות המתחלפות)

לכיתות ה’ עד ו’

“מאחורינו ירושה ספרותית גדולה ששמורים בה עקבות רוחנו היוצר בכל הדורות [...] זאת צריכה לשמש יסוד ובסיס ליצירה חדשה” (ביאליק על מפעל הכינוס)

מדוע היה ביאליק יותר מ”משורר”, ויותר מ”לאומי”? מהן חטיבות שירתו? על אלו תחומים התפרסה יצירתו הספרותית? ומה היו מוקדי פעילותו הציבורית והסוציאלית? בין היתר נתוודע אל מפעל הכינוס של ביאליק, שבמסגרתו ביקש להגיש לקורא את אוצרות תרבותו מהתנ”ך, הספרים החיצוניים והמשנה ועד הספרות החדשה – כמסד לבנייתה של תרבות מתחדשת.

במסגרת הסיור נחקור עם הילדים קטעים מתוך ספר האגדה (ספינת הדגל של מפעל הכינוס), נכיר את חדר העבודה שבו עסקו ביאליק ורבניצקי בעריכת ספר זה ונבקר בספרייתו של המשורר, אשר בה גנוזים הספרים שבהם עלעל במו ידיו, ובשוליהם הוסיף לא אחת הערות או תיקונים. במגוון פעילויות יכרו הילדים את אחד ממפעליו החשובים של המשורר הלאומי ויחוו את שיש לבית להציע.

משך ההדרכה: כשעה ורבע
קבוצה: מינימום – 15 ילדים, מקסימום – 40
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד (כולל ביקור בתערוכות המתחלפות)

לכיתות ז’ עד יב’

“לא זכיתי באור מן ההפקר”

על התהליך הנפתל של בריאת שיר, על התהיות המתלוות אל מעשה הכתיבה (שבמסגרתה מחק ביאליק יותר מאשר כתב) ועל הספקות והדילמות של היוצר – נלמד משיריו הארס-פואטיים של באליק, ומהמסות שבהן הביע את ספקותיו בעצם יכולתה של הלשון לבטא את מאוויי האדם ותחושותיו.

במהלך הסיור יחקרו הילדים את 12 אבני החושן המציגים את פועליו של המשורר, דרך פעילות מחקרית בבית, יגלו הילדים את כוחו ויחודיותו של ביאליק כיוצר, מסאי, עורך, נואם ועוד. יחד תעסוק הכיתה כולה בקטע אחר, מתוך דברים שכתב או אמר ביאליק על אודות לבטי הכתיבה והחתירה לשלמות, על פריצת חוקי הספרות כתנאי למקוריות וחדשנות.

משך ההדרכה: כשעה ורבע
קבוצה: מינימום – 15 ילדים
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד (כולל ביקור בתערוכות המתחלפות)

נוסף לסיור מודרך, ניתן להזמין עבור קבוצות של ילדים הצגות, סדנאות וסיור רחוב:


“ביאליק- פרח חי”

השחקנית והזמרת אסתי ניסים מציגה בליווי גיטרה את סיפור חייו של ילד בודד וחולמני שהופך למשורר גדול.

בימוי: מאשה נמירובסקי.

מספר משתתפים: 70-20  ילדים
לגילאי: 4 עד כיתה א’
משך ההצגה: 35 דק’
עלות ההצגה: 1200 ₪

“אגדה במעבדה”

צמד מדענים חותרים להמציא דבר שיהפוך אותם לעשירים באדם. אבל הניסוי שלהם משתבש, האם יצליחו המדענים למצוא זהב? ההצגה מעובדת על פי אגדתו של ביאליק: “שלמה ושלושת האחים”.

כתיבה ובימוי: רוני ברודצקי

מספר משתתפים: 100-40 ילדים.
לגילאי ב’ עד ד’.
משך ההצגה: 45 דק’
עלות ההצגה: 1800 ₪

סדנת איור

מה בין איור לציור? מה הזיקה שבין הטקסט לאיור המלווה אותו? איך עשויות האמנויות השונות להשלים זו את זו? ומי ממאיירי יצירתו של ביאליק זוהה על ידי המשורר כבעל כישרון לציור עוד בילדותו?

תוך כדי עלעול ועיון בשירי ביאליק וסיפוריו המאוירים, ילמדו הילדים על הקשר שבין היצירה לאיור הצמוד אליה ובין הסופר למאייר. בפעילות חווייתית לכל הכיתה יהפכו התלמידים למאיירים בעצמם, ויאיירו את אחת מאגדות שלמה המלך מתוך “והי היום” של ביאליק.

מספר משתתפים: עד 40 ילדים
לגילאי א’ עד ב’.
משך הסדנה: כשעה
עלות הסדנה: 10 ₪ לילד

סדנת צלליות

בסיומה של ההדרכה לילדים במוזיאון בית ביאליק, יוצג תיאטרון צלליות מרהיב, המציג את אחת מאגדות שלמה המלך, מתוך הספר: “ויהי היום”. בסדנא, ילמדו הילדים להכין תיאטרון צלליות וקסום ונפלא משלהם.

מספר משתתפים: עד 40 ילדים.
לגילאי: גן עד ב’
משך הסדנה: שעה ורבע.
עלות הסדנה: 10 ₪ לילד

סיור ברחוב ביאליק

בחזרה לשנות ה-20 של תל אביב. סיור בעקבות האיש שעל שמו נקרא הרחוב, תוך האזנה לסיפורים על מכריו של ביאליק ועל מגעיו עם שכניו לרחוב לרבות גליקסברג, חמוטל, מאיר דיזנגוף ועוד.

מספר משתתפים: עד 40 ילדים
לגילאי ז’- י”ב
משך הסיור: שעה ורבע
עלות הסיור: 10 ₪

לפרטים והזמנות:

נא ליצור קשר עם הדר:

טלפונים:03-5254530 \ 03-5253403

פקס: 03-5280022

מייל: amano_r@mail.tel-aviv.gov.il